תמצית Jingxin – "לב שקט"
המוצר המוביל כיום בסין למניעה ולטיפול בתופעות גיל המעבר
(דף מידע מקצועי)בעידן המודרני, אישה צפויה לחיות כשליש מתקופת חייה (30 שנה לערך) לאחר המנופאוזה. עובדה זו מציבה בפנינו אתגר גדול לסייע לנשים לשמור על איכות חיים גבוהה, גם לאחר גיל המעבר.
 
מרכיבי תמצית ג'ינגשין וחשיבותם
תמצית ג'ינגשין מורכבת משמונה צמחי מרפא סיניים,המובילים בטיפול בנשים בכלל ובתופעות גיל המעבר בפרט :
 
                                                                              
DANG GUI –" אנג'ליקה סינית"
 Rx. ANGELICAE SINESISAngelica Root Chinese
תכונות: מתוק, חריף מר וחמים.    
חודר למרידיאנים: לב, כבד, טחול.
רפואה סינית: מזין ומניע דם, מעודד סירקולציה ומלחלח מעיים.
מחזק את הדם ומווסת את המחזור-לתסמונות של חסר דם ותסמינים של חזות חיוורת, טנטון, ראייה מטושטשת ופלפיטציות. בשמוש נרחב לבעיות מחזור הנובעות מחוסר דם כגון מחזור לא סדיר, אמנוריה וכאבי מחזור.
ממריץ ומהרמן את הדם ומפזר קור- צמח חשוב להפסקת כאב הנובע מ-BSE.
מלחלח את המעיים ומאיץ יציאות-יובש במעיים עקב חוסר דם.
מידע כללי: מכיל חומרים המאזנים רמות האסטרוגן ומווסתים את התהליכים הפיזיולוגיים הקשורים אליו. בעל השפעה רבה על הרחם. התאמתו לטיפול בנשים זיכה אותו בכינוי "הג'ינסנג של הנשים".
 
 
SHU DI HUANG –" אצבעונית סינית"
Rx. Rehmanniae GLUTINOSAE CONQUITAEFoxyglove Root Cooked in Wine
תכונות: מתוק, מעט חמים.
חודר למרידיאנים: לב, כבד, כליות.                            
רפואה סינית: מזין דם, Yin וג'ינג.
מחזק את הדם- לחוסר דם: חוורון, סחרחורות,פלפיטציות, נדודי שינה, מחזור לא סדיר, דימום רחמי, ודימום לאחר לידה.
מחזק את ה-YINלחוסר YIN בכליות: זיעת לילה, חום בעצמות, סוכרת.
מזין את הדם ומחזק JING לכאבי גב תחתון, חולשת גפיים תחתונות, תחושת ריחוף וסחרחורות, טנטון, חוסר שיווי משקל ןהלבנת שיער מוקדמת.
מידע כללי: עשיר בברזל ולכן יעיל בהזנת הדם; בעל פעילות אנטי פטרייתית ויעיל לטיפול כנגד קנדידה; מאזן רמות גבוהות של גלוקוז, מייצב את לחץ הדם ומעודד זרימת דם במוח; מכיל iridoid glycosides המעורר את בלוטות האדרנל ליצירת פעולה אנטי דלקתית ואנטי ראומטית.
 
  
BAI SHAO –" אדמונית לבנה"
White Peony Root-Rx. PAEONIAE LACTIFLORAE
תכונות: מר,חמוץ,קריר.
 חודר למרידיאנים: כבד, טחול.
רפואה סינית: מזין את הדם ומווסת את המחזור- לחסר דם עם בעיות במחזור, הפרשות ואגינליות ודמום רחמי. צמח זה זוכה לשימוש תדיר בבעיות גניקולוגיות.
משקיט ומרסן את YANG הכבד ומשכך כאבים- משמש גם לכאבי ראש וסחרחורות עקב YANG עולה בכבד.
משמר YIN ומווסת את רמות ה- YING וה-WEI-משמש גם למצבי חוסר YIN כאשר ה-YANG עולה אל החיצון וגורם להזעה ספונטנית או להזעת לילה.
 

LIAN (ZI) XIN"גרעין הלוטוס" ליבה
PLUMULA NELUMBINISLotus Plumule
תכונות: מר, קר.
 חודר למרידיאנים: לב, מעטפת הלב.
רפואה סינית:.מחזק את הכליות ומייצב את ה-Jing.מנקז אש מהלב מזין את הלב ומשקיט את הנפש
מידע כללי: – לדופק מהיר, חרדות ונדודי שינה.
 

BAI HE –"חבצלת, פקעת"
Lily BulbBULBUS LILII
תכונות: מתוק, מעט מר, מעט קריר.
חודר למרידיאנים: לב, ריאות.
רפואה סינית: מזין HT&LU Yin, מטהר חום משקיט את הלב ומרגיע את הנפש
לפלפיטציות (דופק מהיר) הנובעות מחוסר צ'י או YIN.
מידע כללי: נדודי שינה, אי-שקט ונרגנות.
 

SUAN ZAO REN –" זרע תמר סיני"
Sour Jujube Seed-SEM. ZIZYPHI SPINOSAE
תכונות: מתוק, חמוץ, נטרלי.
חודר למרידיאנים: כיס המרה, לב, כבד, טחול.
רפואה סינית: מזין HT Yin, מחזק LIV Blood, מרגיע נפש ומונע הזעות מחוסר צ'י או Yin.
מידע כללי: מונע הזעת יתר והזעות לילה.משקיט את הנפש – נדודי שינה, פלפיטאציות עם חרדה. מוריד לחץ דם.
 

GOU QI ZI  –"אטד, פרי".
Chinese Wolfberry Fruit-FR. LYCII
תכונות: מתוק, נטרלי. חודר למרידיאנים: כבד, ריאות, כליות.
רפואה סינית: מזין ומחזק KID & LIV Bld /Yin / Jing, מלחלח את הריאות ומזין LU Yin.
מידע כללי: לתסמינים של כאבי גב ורגליים.לתסמינים הכוללים סחרחורות וראייה מטושטשת.
 

MU LI – "קונכייה, צדף".
Oyster Shell-CONCHA OSTREAE
תכונות: מלוח, מכווץ, קריר.
חודר למרידיאנים: כבד, כליות.
רפואה סינית: מעגן ומרגיע נפש, מחזק Yin ומעגן Yang Rising, מכווץ ושומר על התמציות, מרכך התקשויות.
מידע כללי:מייצב את הנפש – חוסר מנוחה, נדודי שינה, ודופק מהיר.עם חרדות.
כאבי ראש, טינטון, רגזנות
 

WU WEI ZI – שיזנדרה סיני, פרי
FR.SCHISchisandra Fruit
תכונות: חמוץ, חמים.
חודר למרידיאנים: לב, כליות, ריאות.
רפואה סינית: עוצר דליפת צ'י הריאות ומפסיק שיעול, מחזק כליות ושומר על התמציות, מרגיע נפש.
משקיט את הנפש ומרגיע את הלב- לנרגנות, פלפיטציות, שינה טרודת-חלומות ונדודי שינה בעקבות פגיעה בדם וב-YIN של הלב והכליות.
מידע כללי: להפרשות וגינאליות ותכיפות במתן שתן. עוצר הזעה מופרזת המלווה בצמא או גרון יבש.מגביר את היכולת להתמודד בהצלחה עם גורמי לחץ.
 
 

ייחודה של תמצית Jingxin

 
תמצית Jingxin הנה המוצר המוביל כיום בסין למניעה ולטיפול בתופעות גיל המעבר. זוהי פורמולה ייחודית, המורכבת מצמחי מרפא סיניים ומבוססת על הפורמולה המסורתית המפורסמת שעמדה במבחן הזמן:, Liu Wei Di Huang Wan שהוכנה במקור  על ידי Master Qian Yi בשנת 1119 לספירה.
הצמחים המשמשים כחומרי גלם הנם מהאיכות הגבוהה ביותר והתמצית מיוצרת בתהליכים טכנולוגיים ובסטנדרטים בינלאומיים מהמתקדמים בעולם בתחום רפואת הצמחים.
פירוש השם Jingxin – "לב שקט" – מעיד על ייחודה. מתגובות שנאספו ממטופלות רבות המשתמשות בתמצית Jingxin עולה כי לצד הטיפול היעיל בתסמינים הפיזיולוגיים, יש לתמצית השפעה יוצאת דופן גם על מכלול התסמינים הנפשיים / רגשיים האופייניים לגיל המעבר. נשים רבות מדווחות על שיפור ניכר באיכות השינה שלהן ובתופעות כגון אי שקט, חרדה, דכדוך ומצבי הרוח המשתנים. אין ספק כי יכולתה של התמצית לסייע בקשת כל כך רחבה של סימפטומים הופכת אותה למוצר ייחודי בתחום גיל המעבר ונשים המשתמשות בתמצית Jingxin זוכות לשיפור משמעותי באיכות החיים, או כפי שתיארה אחת המטופלות: "חזרתי להיות עצמי!".
 
בנוסף, יתרונה של תמצית Jingxin על פני מוצרים אחרים המטפלים בתופעות גיל המעבר (ובפרט – טיפול הורמונלי חלופי / HT) הוא שבשעה שרבים מאותם מוצרים מעלים את רמת האסטרוגן באופן ישיר בלי יצירת איזון תפקודי של המערכת ההורמונלית, תמצית Jingxin, לעומתם, מווסתת את פעילות המערכת ההורמונלית ע"י איזון הפרשת FSH מבלוטת יותרת המוח, איזון הפרשות ההורמונים בגוף ודחיית הירידה בתפקוד השחלות.
 
פעילות תמצית Jingxin לפי הרפואה הסינית
 
הפילוסופיה הסינית מדברת על שני כוחות קוטביים בטבע ובאדם: יין ויאנג. המונח יין מתייחס לקור, מים, רטיבות, מוצק, לילה, מנוחה, חורף ועוד. המונח יאנג מתייחס לחום, אש, יובש, אוויר, יום, פעילות, קיץ ועוד. היין והיאנג פועלים זה על זה, כאשר השילוב ביניהם יוצר אנרגיה חדשה הנקראת צ'י.
 
הסינים מתייחסים אל גוף האדם כאל מערכת הבנויה משני מרכיבים: האחד הוא הגוף הפיזי (זה המוכר לנו) והשני הוא ה`צ`י` (Ch’i), כוח החיים. אין חיים ללא צ`י ואין בריאות ללא זרימה תקינה של הצ`י בגוף.
 
הסינים טוענים שהאנרגיה זורמת בגוף דרך 14 ערוצי אנרגיה המכונים גם מרידיאנים או תעלות. כל אחד מהם מתחיל באחד מהאיברים הפנימיים ונע לעבר הגפיים.
 כאשר האדם בריא האנרגיה זורמת באופן חלק בכל המרידיאנים. אך אם נוצר חוסר איזון או חולי זרימת האנרגיה משתבשת. מכיוון שהגוף הוא יחידה אוטונומית, במספר ערוצים תהיה זרימת אנרגיה חזקה יותר מהרגיל ובאחרים נמוכה מהרגיל.
כאשר נפגע האיזון בתפקוד האיבר, או המרידיאן, יתכן שיופיעו כאבים לכל אורך המרידיאן, או במקרים מסוימים בו.
על פני המרידיינים, מפוזרות נקודות המשמשות לטיפול בדיקור, בלחיצה ובעיסוי. נקודות אלו מתקשרות אל כל אחד מאיברי הין והיאנג, ובאמצעותן ניתן להניע אנרגיה שנחסמה או לפזר אנרגיה עודפת, כך שאותו איבר שתפקודו נפגע עקב מחסור או עודף באספקת אנרגיה, יחזור ויקבל את הדרוש לו.

ברפואה הסינית מתייחסים לאסטרוגן בנוסף להורמונים נוספים כ – JING.
הורמון תפקידו לאזן, להזין את התאים והרקמות, ולהגן מפני נזקים.
הג'ינג , מלבד תפקידו להזין את מערכת הרבייה, זורם במרדיאנים, משפיע על מערכת החיסון בהתמודדות עם פתוגנים חיצוניים ותומך באנרגיה הבסיסית של האדם.
תפקידו של ה JING זהה לתפקיד בלוטת יותרת המוח ומאפשר את היכולת לגדול, להתבגר, להתרבות, ליצור דם ומח עצם, להסתגל למצבי לחץ, לתקן רקמות.
ה- JING  הוא מולד ונרכש. אנחנו נולדים עם כמות מסוימת בהתאם לקונסטיטוציה התורשתית שמתכלה עם השנים, ואנו רוכשים כמות מסוימת ע"י התזונה שאנו אוכלים. ה- JING מאוחסן בכליות והשימוש בו לפי הצורך.
 
תחומי האחריות של הכליות על פי הסינים כוללים את שיער הראש, האוזניים והשמיעה, הגב התחתון, הליבידו, הזיכרון, העצמות, השיניים וטמפרטורת הגוף. ברור לחלוטין שבכל התחומים האלה חלה ירידה ככל שאדם הופך להיות מבוגר יותר.לפי הרפואה הסינית  זה קורה מכיוון שאנרגיית (צ`י) הכליות נחלשת כתוצאה מהתקדמות הגיל או עקב גורמים מכלים אחרים כגון עבודה קשה או חשיפה לאקלים קר.
המנופאוזה היא תסמין של תהליך התבגרות טבעי זה.


גיל המעבר אינו אירוע קצר אלא תהליך פיזיולוגי מתמשך אשר במהלכו ישנה ירידה משמעותית ברמת ה – JING וכתוצאה מכך מפוריות האישה. במהלך כל חייה מאבדת האישה JING, בתהליך טבעי המתחיל עוד קודם לידתה.
ניתן למצוא הקבלה מסוימת בין כמות הזקיקים בשחלה לרמת הג'ינג הכללית בגוף.
 התכלות הג'ינג כתוצאה מאורח חיים תובעני, לידות מרובות, קיום יחסי מין תכופים וכד', יכולה להשפיע ישירות על תהליכים בגוף ובנפש האישה ולתת אותותיה בגיל המעבר.
כאשר ה- JING  הוא שופע היכולת שלנו להתמודד עם מחלות ושינויים הוא אופטימאלי, אך עם הגיל כאמור הוא מתכלה וכתוצאה מכך יש חוסר דם וחוסר צ'י (האנרגיה הזורמת בגופינו) ותופעות גיל המעבר מופיעות, בנוסף אליהן ישנה גם ירידה בשמיעה, חולשה בראיה, כאבי גב תחתון, כאבים במפרקים (בעיקר ירך וברכיים), ייאוש, זיכרון חלש, הידלדלות עצם, בעיות שיניים וחניכיים.
בחולשה של דם וצ'י יהיו תופעות כמו חולשה, עייפות, דיכאון, מוטיבציה ירודה, סחרחורות, הזעות לילה, עצבנות, ושינה לא רגועה, התכווצות שרירים, מתח בצוואר.
הסימפטום השכיח ביותר הוא גלי חום, כאשר 85% מהנשים סובלות ממנו. 45% מהנשים חוות אותו במשך 5-10 שנים אחרי הפסקת המחזור.
יש רופאים הטוענים שחלק מהנשים הסובלות מגלי חום כתוצאה מירידה ביצור האסטרוגן, וחלקן כתוצאה ממתח נפשי ולחץ בחיי היום יום.
 
בראיה הסינית לא חשוב אם גלי החום נובעים כתוצאה מירידה באסטרוגן או כתוצאה ממתח, רוב הסימפטומים הם כתוצאה מחולשה של הכליות אשר מאחסנות את הjing .
 
מתח נפשי, דאגה, חרדה ופחד גם הם גורם חשוב בתופעות גיל המעבר, במיוחד עם זה על רקע אופי דרך חיים אשר משפיעה עד להגעה לגיל המנופאוזה. כמו כן רגשות אלו מחלישות את הכליות. אם נוסיף לכך עבודה ממושכת, לידות מרובות בהפרשים קטנים ותזונה לא מזינה כל אלה מחלישים את הכליות וכמובן תורמים לירידה ב JING.
 
הטיפול הסיני במנופאוזה משלים את החֶסֶר של הכליות באופן טבעי. זה נעשה באמצעות שימוש בצמחי מרפא סינים ותזונה מיוחדת מבלי לגרום לתופעות לוואי בלתי רצויות.
 
אם כן, על פי הרפואה הסינית, הסימפטומים האופייניים לתקופת גיל המעבר נובעים, רובם ככולם, מתהליך טבעי של הידלדלות מאגרי הצ'י והג'ינג בכליות, היחלשות ה – Yin ועלייה של Yang מדומה הגורם לתופעות של חום ריק. תמצית Jingxin שומרת על איזון הגוף והנפש ומאפשרת תפקוד תקין ועצמאי של מערכות הגוף:
כליות – חיזוק צ'י, Yin, Jing.
לב – ניקוי חום מחוסר Yin, הזנת HT Blood/Yin והרגעת הנפש.
כבד – וויסות תנועת Liv Qi, ניקוי הכבד והסדרת זרימת הדם.
קירור חום – מחוסר Yin או מחום בדם.
שמירה על תמציות הגוף.
 
 

מידע זה אינו מהווה התוויה ו/או המלצה רפואית.